3.2.4 Ipari kávé pörkölés

-
2006.01.02.

3.2.4 Ipari kávé pörkölés

Felgyorsult világunkban egyre inkább az előkészített termékek irányába tolódtak el a fogyasztói igények. A kávé esetében sincs idő arra, hogy az emberek otthon, saját maguk végezzék a pörkölést, őrlést...


Társadalmi igény jelent meg az otthoni kávékészítéshez alapul szolgáló pörkölt, majd pörkölt és őrölt kávékeverékek iránt. Ezt az igényt kielégítendő jöttek létre az egyre nagyobb, egy idő után ipari méretű kávépörkölő üzemek. Ezek már nem helyi, hanem regionális, országos, vagy globális ízlést és igényt szolgálnak ki.

Kulcsemberként jelenik meg itt a pörkölő és keverékeket összeállító személye. Ezek az emberek gyakran magasabb bért kapnak, mint maga az üzem vezetője, hiszen az ő felelősségük a sokak által megszokott és elvárt minőség, íz és aromavilág folyamatos biztosítása.

Feladatukat az nehezíti, hogy a sokféle beszerzési forrásból érkező zöldkávé minden szüret alkalmával más mennyiségű és minőségű alapanyagot ad. Így folyamatosan változó beszerzési feltételek között kell ugyanazt a sztenderdet nagy mennyiségben létrehozni.

A magas fokú gépesítés ugyanakkor az élőmunka háttérbe szorulását is jelenti. Az emberi tényező kiváltásához magas szintű minőségbiztosítási ellenőrző rendszereket kell beépíteni. A nagy pörkölő üzemekben akár 6-8 ellenőrzési szinten kell átmennie a kávénak a pörkölés során. A pörkölési folyamatot nagyrészben számítógép vezérli.

Főmenü:

  • 3.2.1. A pörkölés közben
  • 3.2.2. Pörkölés és keverés
  • 3.2.3. Manufakturális pörkölés
  • 3.2.5. Pörkölési szintek

  • Tetszett a(z) 3.2.4 Ipari kávé pörkölés akadémia cikk? Ha igen, oszd meg másokkal!
    Tetszett a(z) 3.2.4 Ipari kávé pörkölés akadémia cikk? Írd meg véleményed!

    További Kávéházak akadémia cikkek

    café lungo - hosszú kávé

    Sokakban felmerül a kérdés, mi a különbség a hosszú és a rövid kávé között?! A kérdésekre Lonkai Márton és Juhász Bálint, a Steamhouse kávépörkölő üzem mögött álló kávés szakemberek adja meg a választ.

    2023.03.29.

    A víz világnapja (03.22.)

    Március 22-én ünnepeljük a Víz Világnapját, amelyet az ENSZ 1992-ben hozott létre azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a víz fontosságára, és annak fenntartható menedzselésére. Ebben a cikkben megnézzük, hogy milyen problémákkal küzdünk a vízgazdálkodás terén és hogy milyen vízzel főzzük a kávét.

    2023.03.22.

    Kopi Luwak: Exkluzív és méregdrága a cibetmacska ürüléke

    Egy kávé, melyből egy csészényi adag körülbelül 10 ezer forintot kóstál, kilogrammonkénti ára pedig nagyjából vetekszik a szarvasgombáéval. Ez a kivételes gasztronómiai különlegesség bizony nem a kotyogósba való… de valójában mekkora árat fizetünk érte?

    2020.03.20.

    Tejet a kávéba. Na de milyet?

    A magyar kávékultúrában igen elterjedt az ital tejjel való fogyasztása. Hogy miért? Véleményem szerint leginkább a kávé savasságát és kesernyés aromáját kívánjuk így kompenzálni. Ahogyan korábban a cukorral kapcsolatban, úgy itt is megjegyezném: a jó minőségű kávé feketén is kitűnő! Ha ennek ellenére sem tudod elképzelni kedvenc frissítődet „feljavítás” nélkül, itt van néhány jó tanács a tökéletes íz (és állag) eléréséhez.

    2020.02.08.

    "narrow"
    Gear.svg