7.3.4 Az espresso technológia működése

-
2007.12.11.

7.3.4 Az espresso technológia működése

Az espresso technológia alkalmazásakor feltétlenül szükséges lágyítani a kávégép bemeneti vizét. A vízlágyító feladata, hogy a vízben oldott ásványi sókat megkösse (ezek csapódnak ki vízkőként a víz forralásakor). Az oldott ásványi anyagok ionok formájában vannak jelen a vízben és a vízlágyító közeg (általában műgyanta) töltésük alapján köti meg őket.


Az espresso kávégépek közös jellemzője, hogy az átpréselési nyomás előállítására nem gőzt használnak. Az alkalmazott nyomásfokozó berendezés állítja elő a 8-10 bar túlnyomást. A mai nyomásfokozó pumpák elég kis méretűek ahhoz, hogy a géptesten belül is elférjenek.

A kazán teljesen zárt, nyomásálló, hengeres alakú tartály. A kávégépben fektetve van elhelyezve. Vízterén csaptelepenként egy-egy rézcső megy keresztül. A rézcső egyik vége a hideg víz vezetékhez csatlakozik, innen érkezik a pumpán át a friss víz. A másik vége a csaptelepet látja el a kellő hőmérsékletű forró vízzel. A kávékészítéshez használt víz ebben a zárt rendszerben halad. A kazán a rézcsővel hőcserélőt alkot. A kazánvíz funkciója a főzésre felhasználandó víz felmelegítése.

A csaptelepház magában foglalja a különféle szerkezeteket, közvetlenül csatlakozik a kazán csonkjára és a hőcserélő rézcsőből kap meleg vizet. Az alsó részén csatlakozik hozzá az alsó szűrőtartó. Ennek hőszigetelt nyele van, benne pedig 1 vagy 2 adagos rozsdamentes acélból készült, cserélhető szűrő. A szűrőtartó alján 1 vagy 2 ágú kifolyócsőr, más néven pipa található. Az alsó kehely (szűrőtartó) a csaptelephez bajonettzárral csatlakozik.

A kazánban folyamatosan termelődik a gőz. A gőztérből kivezetett gőz nélkülözhetetlen a habosított tejjel készülő kávéitalokhoz. A kazán vízteréből kivezetett forró víz a szűrőtartó tisztántartásához, öblítéséhez szükséges.

Főmenü:

  • 7.3.1 Az espresso-technológia története
  • 7.3.2 A hagyományos kávégépek
  • 7.3.3 A félautomata kávégépek főbb paraméterei
  • 7.3.5 Az espresso aranyszabályai
  • 7.3.6 Az automata kávégépek

  • Tetszett a(z) 7.3.4 Az espresso technológia működése akadémia cikk? Ha igen, oszd meg másokkal!
    Tetszett a(z) 7.3.4 Az espresso technológia működése akadémia cikk? Írd meg véleményed!

    További Kávéházak akadémia cikkek

    café lungo - hosszú kávé

    Sokakban felmerül a kérdés, mi a különbség a hosszú és a rövid kávé között?! A kérdésekre Lonkai Márton és Juhász Bálint, a Steamhouse kávépörkölő üzem mögött álló kávés szakemberek adja meg a választ.

    2023.03.29.

    A víz világnapja (03.22.)

    Március 22-én ünnepeljük a Víz Világnapját, amelyet az ENSZ 1992-ben hozott létre azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a víz fontosságára, és annak fenntartható menedzselésére. Ebben a cikkben megnézzük, hogy milyen problémákkal küzdünk a vízgazdálkodás terén és hogy milyen vízzel főzzük a kávét.

    2023.03.22.

    Kopi Luwak: Exkluzív és méregdrága a cibetmacska ürüléke

    Egy kávé, melyből egy csészényi adag körülbelül 10 ezer forintot kóstál, kilogrammonkénti ára pedig nagyjából vetekszik a szarvasgombáéval. Ez a kivételes gasztronómiai különlegesség bizony nem a kotyogósba való… de valójában mekkora árat fizetünk érte?

    2020.03.20.

    Tejet a kávéba. Na de milyet?

    A magyar kávékultúrában igen elterjedt az ital tejjel való fogyasztása. Hogy miért? Véleményem szerint leginkább a kávé savasságát és kesernyés aromáját kívánjuk így kompenzálni. Ahogyan korábban a cukorral kapcsolatban, úgy itt is megjegyezném: a jó minőségű kávé feketén is kitűnő! Ha ennek ellenére sem tudod elképzelni kedvenc frissítődet „feljavítás” nélkül, itt van néhány jó tanács a tökéletes íz (és állag) eléréséhez.

    2020.02.08.

    "narrow"
    Gear.svg